You are currently viewing «Διαβάζω- Ταξιδεύω- Ονειρεύομαι!» Volume 3

«Διαβάζω- Ταξιδεύω- Ονειρεύομαι!» Volume 3

Στις 20 Φεβρουαρίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β2 τμήματος επισκέφτηκαν τον χώρο της Δανειστικής Βιβλιοθήκης του Σχολείου μας προκειμένου να εξοικειωθούν με τον χώρο και να τον γνωρίσουν καλύτερα. Αρχικά γνωρίσαμε τους Κανόνες Λειτουργίας της Δανειστικής Βιβλιοθήκης και συζητήσαμε για τον χώρο που θα μας φιλοξενούσε για το επόμενο δίωρο. Στη συνέχεια, διαλέξαμε ένα βιβλίο από το ράφι με τα βιβλία που μιλάνε για βασικούς κανόνες συμπεριφοράς. Συγκεκριμένα διαλέξαμε το βιβλίο του Ευγένιου Τριβιζά «Η Πουπού και η Καρλότα». Ένα βιβλίο που μιλάει για την πονηρή πλευρά των ανθρώπων και για το πώς μπορούν να μας δελεάσουν για να πετύχουν το σκοπό τους, έχοντας πάντα στο μυαλό μας το ρητό των δικών μας μαμάδων «Ούτε καραμέλα, από αγνώστους!» Η δράση μας ολοκληρώθηκε με τα παιδιά να ζωγραφίζουν μία όμορφη ζωγραφιά που έχει σχέση με την ιστορία που διαβάσαμε. Σκοπός της δράσης είναι να ενισχύσουμε την φιλαναγνωσία και την φαντασία των παιδιών!